مکان های طبیعی و گردشگری ساری

مکان های طبیعی و گردشگری ساری

دریاچه چورت ساری

 دریاچه‌ای کوچک در انبوه جنگل‌های مازندران است و یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت‌گردی به شمار می‌رود. دریاچه‌ای که با وجود وسعت کم، آینه تمام قدی است از تمام افسون‌هایی که طبیعتی بکر می‌تواند در خود جای دهد. حوالی صبح که مه رقیقی روی سطح آب پرسه می‌زند و صدای آواز پرندگان به‌آرامی به گوش می‌رسد، آرامش آن دوچندان می‌شود. دریاچه چورت یا «میانشه» همیشه زیبا و دیدنی است؛ اما بهار و به‌ویژه پاییز آن حکایت دیگری دارد. پاییز دریاچه چورت سمفونی رنگ‌ها است. برای آشنایی با این دریاچه زیبا در ادامه همراه ما باشید.

دریاچه چورت کجاست؟

این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دورتادور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌ است. شکل هندسی دریاچه به‌شکل بیضی کشیده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده‌ است و برخی هم بر اثر جابه‌جایی تخم آن‌ها توسط پرندگان و انتقال آن‌ها به درون دریاچه به وجود آمده‌اند و طی سالیان بر اثر تولید مثل به جمعیت‌شان افزوده‌اند. ازاین‌رو، امکان ماهیگیری در این دریاچه وجود دارد.

آدرس:دریاچه چورت به وسعت ۲٫۵ هکتار، در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در فاصله‌ ۱۰ کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران واقع شده است

آبشار بولا

آبشار بولا (اوبن)

آبشار بولا یا اوبن، نام آبشاری در منطقه محافظت شده بولا و استان مازندران است. این منطقه از سال ۱۳۷۸ تحت حفاظت قرار گرفته است. آبشار بولا در نزدیکی پارک ملی کیاسر و هم‌مرز با پناهگاه حیات‌وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حافظت‌شده پرور واقع شده است. این آبشار، با مناظر تماشایی در میان جنگل‌های انبوه سنگده قرار دارد. منطقه بولا دارای طبیعت کوهستانی و ییلاقی است.

آدرس: جنگل‌های دودانگه و چهاردانگه نزدیک ساری‌ است.

چشمه ‌های باداب سورت

چشمه های باداب سورت (Badab Sort Springs) در جنوب شهر ساری هستند که چشمه های رنگی نیز نامیده می شوند. . چشمه های باداب سورت از ناحیه شمال به ارتفاعات و تپه های مملوء از جنگل هایی با درختان سوزنی، از شرق به ارتفاعات پوشیده از درختچه ها و گیاهان بوته ای، از جنوب به دره های پایین دست و از غرب به روستا اروست می رسند.
معنای لغوی باداب “آب گازدار” و سورت “شدت اثر” است. این چشمه ها در سال ۱۳۸۷ عنوان “دومین اثر طبیعی ملی ایران” را از آن خود کردند. همچنین، در همین سال چشمه های باداب سورت، کوه دماوند و سرو ابرکوه از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان سه اثر طبیعی شبت شدند. چشمه های باداب سورت پس از چشمه پاموک کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان است. یکی از برنامه هایی که برای چشمه های باداب سورت در نظر گرفته شده، کسب عنوان اثر طبیعی بی نظیر در سطح جهان است. انتظار می رود این اثر به عنوان یک ژئوپارک به ثبت جهانی برسد و خواهرخوانده چشمه های پاموک کاله ترکیه بشود.

آدرس:این چشمه ها در بخش چهار دانگه روستای سورت، پشت کوه، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست واقع شده اند

سلیمان تنگه

اگر به‌دنبال مکانی برای داشتن آرامش و خلوت کردن با خود هستید، پیشنهاد کجارو به شما مجموعه گردشگری سد سلیمان تنگه در استان مازندران است؛ مکانی در دل طبیعت و پر از سرسبزی و زیبایی که با نام دهکده آرامش شناخته می‌شود. این مجموعه گردشگری در کنار یکی از دست‌ساخته‌های بشری قرار دارد؛ سدی با ابهت که به طبیعت زیبای سلیمان تنگه افزوده است. از بالای این سد می‌توانید شکوه و چشم‌انداز خیره‌کننده این منطقه را ببینید و محو تماشای آن شوید.

آدرس:سد سلیمان تنگه در استان مازندران، ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری، نزدیکی روستای افرا چال قرار دارد

دریاچه الندان

آب این دریاچه از هیچ گونه رودخانه و یا چشمه ای تامین نمی شود و آب دریاچه به خاطر بارش باران به وجود آمده است. جنس خاک و نوع زمین اطراف دریاچه باعث می شود که در فصولی که بارش باران وجود دارد تمامی آب ها به سمت دریاچه سرازیر شود و دریاچه الندان پر از آب شود.

این دریاچه در فصل سرد زمستان محل زندگی اردک های وحشی می باشد و به تازگی هم ماهی در این دریاچه رها شده است و به کاربرد های آن افزوده است.

یکی از ویژگی‌های این دریاچه بزرگ‌تر شدن وسعتش است. از آنجایی که آب دریاچه با بارش تأمین می‌شود، هرچقدر که باران بیشتری ببارد دریاچه هم بزرگ‌تر می‌شود. دریاچه الندان ۱۷ هکتار است اما در بعضی روزهای سال به ۳۰ هکتار هم می‌رسد.

آدرس:این دریاچه در منطقه جنگلی پله الندان قرار دارد و نام این دریاچه هم از نام این منطقه گرفته شده است. 

تالاب نیلوفرآبی

نیلوفر آبی با نام‌های دیگری مانند سوسن شرقی یا لوتوس هم شناخته می‌شود؛ اما به نظر ما که نیلوفر از همه این نام‌ها زیباتر است

بوستان نیلوفر آبی از مهم ترین دیدنی های شهر زیبای ساری به شمار می آید. این برکه دارای نیلوفرهای صورتی رنگ و بسیار زیبا است، که شما می توانید از دیدن آن ها شگفت زده شوید.

آدرس:استان مازندران، کیلومتر دو جاده ساری به نکا در فاصله ۸۰۰ متری از جاده اصلی در مجاورت روستای آبندانسر