موزه ها

موزه ها

موزه کلیسا وانک

در شمال محراب کلیسا وانک موزه‌ای دو طبقه با دو تالار ساخته شده است. در این موزه که بین سال‌های 1905 تا 1906 ساخته شد بیش از 800 شی قدیمی و عتیقه از قرن 16 تا 20 میلادی نگهداری می‌شود. بخش‌های مختلف این موزه عبارتند از بخش کتاب‌ها و نسخه‌های خطی، تابلوهای گچ‌بری و نقاشی، منسوجات (دست بافته‌ها و رودوزی‌های سنتی)، آثار فلزی، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی، فرمان ها، غرفه صنعت چاپ، غرف یپرم خان، غرفه نژادکشی ارمنیان در ۲۴آوریل۱۹۱۵ میلادی، مسکوکات وغرفه جمهوری ارمنستان در ۱۹۱۸ ـ۱۹۲۰ میلادی.
بازدید از این موزه بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود و دیدنی‌ترین بخش این موزه آیه‌ای از انجیل است که بر روی یک تار مو نوشته شده است.
آدرس: اصفهان، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسا وانک

موزه خانه مشروطیت

اگر می‌خواهید تصاویری از دوران مشروطیت را ببینید باید به این موزه سر بزنید. این موزه که خانه نورالله نجفی بوده است امروزه یکی از پر بازدیدترین موزه های شهر اصفهان به حساب می‌آید. خانه مشروطیت از دو شاه نشین در جبهه شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق تشکیل شده است. این مجموعه در سال 1384 به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی‌اش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. چیزی که در این موزه توجه بینندگان را جلب می کند قدمت خانه، انواع گچبری‌ها، نقاشی‌ها و دیگر تزئینات زیبای ساختمان است.

آدرس: اصفهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم (کوچه مقصود بیک)

موزه موسیقی

یکی از جدیدترین موزه های اصفهان موزه موسیقی است که در آن بیش از 300 نوع از سازهای موسیقی نگهداری می‌شود. این موزه برای آشنایی با سازهای موسیقی ایرانی اجرا شده و در همین مدت زمان کمی که از بازگشایی آن می گذرد موفق به کسب دو جایزه شده است. موزه موسیقی بخش‌های مختلفی اعم از تالار سازهای ملی، تالار سازهای محلی، سرای سرآهنگان، موسیقی سرا، عکاسخانه و کارگاه سازسازی دارد. اگر به موسیقی ایرانی علاقه دارید حتما از این موزه بازدید کنید.

آدرس: اصفهان، خیابان توحید، خیابان شهید قندی، پلاک 74

موزه عصارخانه شاهی اصفهان

موزه عصارخانه شاهی اصفهان در مساحتی ۳۶۰ متر مربعی در ۷۰۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده که از جاذبه های مهم محور تاریخی، گردشگری و فرهنگی اصفهان به شمار می‌رود. قدمت ساخت بنای عصارخانه شاهی به سال ۱۰۲۱ برمی‌گردد، ساخت این بنای تاریخی اصفهان همزمان با احداث بازار بزرگ قیصریه و مدرسه ملا عبدالله است.
سقف بنای موزه عصارخانه شاهی اصفهان به صورت دو گنبدی و به شکل طاق و چشمه و با مقطع کجاوه است که دلیل ساخت این نوع سـقف در گذشته بیشتر به علت خنک نگه داشتن فضا در جهت نگهداری روغن‌ها بوده است. امروزه این مکان دیدنی در اصفهان به یک موزه زیبا در میدان نقش جهان تبدیل شده است که هر ساله علاقه‌مندان به فرهنگِ کهن ایران زمین از نقاط مختلف راهی این شهر می‌شوند تا از این بنا بازدید ‌کنند. شما در کنار دیدن مجموعه بی نظیر عصارخانه شاهی در اصفهان می‌توانید از دیگر دیدنی های این شهر همچون مسجد امام، پارک ناژوان، عمارت عالی قاپو و بسیاری از دیدنی اصفهان بازدید کرده و لحظات خوشی را در کنار همرااهانتان سپری نمایید.

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، بازار عطارها، ورودی سرای مخلص

موزه‌ تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی 7 سالن مجزا دارد که در هرکدام از آن‌ها می‌توانید ساعت‌ها بگردید و اطلاعات مفیدی از تاریخ طبیعت ایران و جهان را کسب نمایید، این سالن‌ها شامل سالن بی‌مهرگان (متشکل از انواع تک‌سلولی‌ها، اسفنج‌ها، خارپوستان، مرجان‌ها، نرم‌تنان، حشرات و غیره) سالن گیاه‌شناسی (انواع گیاهان و گل‌ها و تنه درختان متعلق به هزاران سال پیش)، سالن زمین‌شناسی (شامل مواد تشکیل‌دهنده پوسته زمین، کانی‌ها، سنگ‌های معدنی و رسوبی و غیره)، سالن جغرافیای طبیعی (متشکل از نقشه‌های پوشش گیاهی و زمین‌شناسی ایران) سالن مهره‌داران (بزرگ‌ترین سالن موزه و متشکل از انواع ماهیان، دوزیستان، خزندگان، پستانداران و پرندگان تاکسیدرمی شده است)، سالن کمک آموزشی و دیدنی های جهان آفرینش (شامل تصاویر و اسلایدهای آموزشی) و سالن راهنمای موزه می‌شود. سالن کمک آموزشی با داشتن تابلوهای آموزشی در خصوص علوم طبیعی، مولاژهای مربوط به انسان شناسی و جانورشناسی، وسایل آموزشی زیست شناسی و زمین شناسی، جنین‌های عجیب الخلقه، مراحل تشکیل سنگواره (فسیل) از مهره داران و بی مهرگان، نمونه‌هایی از انسان شناسی و طرز تهیه نقشه‌های برجسته و قالب گیری مراحل مختلف جنین انسان به شکل یک مولاژ طبیعی را دارد و از این نظر برای دانش آموزان و دانشجویان رشته‌های مختلف بسیار مناسب است.
هر کدام از سالن‌های این موزه دریچه‌ای رو به دریای شگفتی‌های جهان آفرینش دارد که ممکن است برایتان جذاب باشد. از مهمترین اشیای موزه می‌توان به اسفنجهای نواحی استرالیا، صدف‌های اقیانوس کبیر و اطلس و همچنین فسیل‌های دوره‌های گذشته در ایران را نام برد.
ضمناً موزه هنرهای معاصر و عمارت چهل‌ستون در مجاورت موزه تاریخ طبیعی اصفهان قرار دارد که می‌توانید بخشی از وقت خود را به بازدید از آن‌ها اختصاص دهید.

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، تقاطع خیابان سپه و استانداری