موزه های شیراز

موزه های شیراز

موزه تخت‌ جمشید

یکی از مشهورترین موزه های شیراز، موزه تخت‌جمشید است. ساختمان این موزه در منطقه باستانی مرودشت و در مجموعه ۲۵۰۰ ساله تخت‌ جمشید قرار گرفته است. منطقه مرودشت، یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است و هر ساله گردشگران بسیاری به قصد بازدید از این منطقه تاریخی، به شیراز سفر می‌کنند.
این بنا در گذشته به عنوان کاخ ملکه شناخته می‌شده. ساخت آن به دستور خشایارشاه صورت گرفته و نهایتا در زمان اردشیر یکم به پایان رسیده است. ساختمان موزه تخت‌ جمشید به عنوان قدیمی‌ترین بنای بازسازی شده ایران شناخته می‌شود.

موزه شاهچراغ شیراز

یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه شاه‌چراغ است که در سال ۱۳۴۴ برای بازدید گردشگران و زائران حرم شاه‌چراغ تاسیس شد. در بخشی از صحن بارگاه حضرت شاهچراغ موزه‌ای فوق‌العاده قرار گرفته که در آن آثاری از دوران قبل و بعد از اسلام نگه‌داری می‌شود.موزه شاهچراغ شیراز شامل یک سالن بزرگ و وسیع است و در آن تعداد بالایی آثار ارزشمند از جمله قرآن‌های نفیس، نسخ خطی، سکه‌های باستانی، انواع ظروف قدیمی از جنس فلز، سفال و شیشه، اسلحه‌های به جا مانده از دوره‌های مختلف، اشیای ارزشمندی مثل فانوس، شمعدان و همچنین نقاشی‌های افراد مشهور به نمایش گذاشته شده است.

موزه نظامی شیراز (عفیف‌ آباد)

موزه نظامی شیراز در باغ عفیف‌آباد قرار گرفته و به صورت تخصصی به ابزارآلات و سلاح‌های جنگی و نظامی کشف شده در شیراز می‌پردازد. در این موزه مجموعه‌ای ارزشمند از انواع سلاح‌های سرد و گرم، خودکار و نیمه خودکار، انواع شمشیر، زره، نیزه، کلاه خود، سپر، انواع تفنگ‌های سرپر، سنگ چخماق، تفنگ‌های شکاری، تپانچه، انواع مسلسل و… وجود دارد که متعلق به دوره‌های متفاوت است؛ از دوره صفویه تا عصر حاضر.

موزه موسیقی شیراز (خانه منطقی‌نژاد)

یکی از موزه‌های تخصصی شهر شیراز، موزه موسیقی (آواها و نواها) است که در آن به شکل ویژه و خاص به موسیقی و سازهای ایرانی پرداخته شده. این موزه ارزشمند در یکی از خانه‌های به جا مانده از دوران قاجار به نام خانه منطقی‌نژاد قرار گرفته که در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی به موزه تبدیل شد.

موزه سنگ شیراز (هفت تنان)

در دوره زندیه، کریم خان زند تصمیم گرفت سنگ بنایی برای هفت تن از عارفان شیرازی که سال‌ها پیش در دامنه کوه چهل‌مقام دفن شده بودند بسازد اما به دلیل گمنام بودنشان سنگ قبرها بدون کتیبه باقی ماندند. این مکان امروزه به عنوان موزه سنگ شیراز شناخته می‌شود و در آن نمونه هایی از سنگ‌های تاریخی و کتیبه‌های کهن نگه‌داری می شوند.
خطوط استفاده شده روی این سنگ‌ها از نوع کوفی، نستعلیق، نسخ و توقیع هستند. این گنجینه با ارزش متعلق به قرن سوم تا یازدهم هجری قمری است.
این موزه در حال حاضر زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اداره می شود و در فهرست انجمن آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

باغ موزه نارنجستان قوام

یکی از زیباترین موزه‌های شیراز، باغ موزه نارنجستان قوام است. عمارتی بزرگ، زیبا و با شکوه متعلق به دوره قاجار که به دلیل معماری زیبا و بی‌نظیر خود به یکی از جاهای دلنشین و محبوب شیراز برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.