موزه‌های رشت

موزه‌های رشت

موزه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه موزه میرزا کوچک خان جنگلی از مهم‌ترین جاهای دیدنی رشت به‌ شمار می‌آید. این خانه موزه همان طور که از نامش پیداست، در گذشته محل زندگی یکی از بزرگ‌ترین و نام‌آشنا‌ترین مشاهیر ایران، یعنی میرزا کوچک‌خان جنگلی بوده که اکنون به موزه‌ای برای بازدید عموم تبدیل شده است. این خانه موزه با‌صفا با معماری زیبا و سنتی، اشیاء قدیمی نفیسی را در دل خود جای داده است. توصیه می‌کنیم اگر به رشت سفر کردید، بازدید از این موزه دیدنی را از دست ندهید.
آدرس: رشت، استاد سرا، خیابان سهیل دبیری، جنب دفتر اسناد رسمی

موزه میراث روستایی رشت

موزه میراث روستایی رشت از مهمترین موزه های رشت و گیلان است که در پارک جنگلی سراوان رشت قرار دارد و محیط بی‌نظیر آن هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. با بازدید از این موزه می‌توانید به‌خوبی با معماری، فرهنگ، سبک زندگی، غذاهای محلی، صنایع‌ دستی، پوشاک و… مردم مناطق مختلف استان گیلان آشنا شوید. جالب است بدانید در این موزه ۲۸ مجموعه مسکونی وجود دارند که در آن‌ها فضای روستایی و سنتی شمال ایران به شکلی هنرمندانه بازسازی شده است. ممکن است بعد از گردش در این موزه بزرگ، دلتان برای چشیدن غذای‌های رشتی لک بزند؛ در این صورت نزدیک‌ترین رستوران‌ های رشت به محل شما، رستوران جاوید در بخش سنگر این شهر است.
آدرس: استان گیلان، کیلومتر ١٨ آزادراه رشت- قزوین، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر ۳ جاده‌ سراوان- شفت

موزه باستان شناسی و مردم شناسی

موزه باستان شناسی و مردم شناسی از دیدنی‌ترین موزه های رشت است که به دلیل وجود آثار بسیار ارزشمند در آن، به «موزه گنجینه»‌ نیز شهرت دارد. این موزه، تاریخ و فرهنگ غنی مردمان رشت را به‌زیبایی به نمایش گذاشته است. جالب است بدانید که قدمت برخی از آثار موجود در موزه با‌ستان شناسی و مردم شناسی، به پیش از تولد مسیح باز‌می‌گردد! این آثار باستانی شامل کتیبه‌های باستانی، مهره‌های چندهزارساله، سکه‌های بسیار قدیمی، اشیاء سفالی، مجسمه‌های کوچک دست‌ساز و… می‌شود.
آدرس: گیلان، رشت خیابان طالقانی(بیستون)، روبروی زایشگاه دکتر فامیلی

موزه تاریخ طبیعی

در معرفی موزه های رشت، موزه منحصر‌به‌فرد تاریخ طبیعی را نباید از قلم انداخت. این موزه با طراحی خاص و بی‌نظیرش، مکانی عالی برای آشنایی با گونه‌های جانوری مختلف است؛‌ چرا‌که در این موزه امکان تماشای تاکسیدرمی گونه‌های جانوری مختلف (حتی گونه‌های منقرض‌شده) وجود دارد و تمامی اطلاعات مربوط به آن‌ها نیز برای بازدید‌کنندگان ارائه شده است. همچنین در بخشی از این موزه می‌توانید صحنه‌هایی حیرت‌انگیز از زیستگاه‌های باز‌سازی‌شده استان گیلان را تماشا کنید.
آدرس: گیلان، رشت، خيابان رسالت، اداره كل حفاظت محيط زيست

موزه آبزیان رشت

موزه آبزیان رشت فضایی است به وسعت ۹۰ متر‌مربع که بیش از ۷۰۰ گونه خاص آبزی را در خود جای داده و اطلاعات جالبی را در‌خصوص آن‌ها ارائه کرده است. این موزه در مقایسه با سایر موزه های رشت، شهرت کمتری دارد و اغلب بازدید‌کنندگان آن دانشجویان مقاطع مختلف رشته شیلات و رشته‌های مرتبط هستند. با‌این‌حال توصیه می‌کنیم اگر به شهر زیبای رشت سفر کردید، برای خلق تجربه‌ای متفاوت و جذاب، حتماً از این موزه منحصر‌به‌فرد بازدید کنید.
آدرس: گیلان، رشت، دانشکده فنی‌وحرفه‌ای میرزا کوچک خان

موزه شهرداری رشت

بی‌شک چیزی که بیش از همه افراد را به خرید بلیط قطار رشت و سفر به این شهر ترغیب می‌کند، گشت‌و‌گذار در میدان شهرداری و گرفتن عکسی یادگاری در کنار کاخ زیبای شهرداری رشت است. ساختمان با‌شکوه و زیبای موزه شهرداری رشت، جلوه‌ای زیبا به شهر رشت بخشیده و جزء مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در این شهر به‌شمار می‌آید. همچنین می‌توان این ساختمان را به‌عنوان یکی از موزه های رشت معرفی کرد؛ چرا‌که گردشگران می‌توانند از فضای جذاب درون این شاهکار معماری نیز بازدید کنند. میدان شهرداری رشت از دیدنی‌های کم‌نظیر رشت است که در سال 2017 برنده جایزه بین‌المللی بزرگترین رقابت طراحی جهان شده است.
آدرس: گیلان، رشت، میدان شهرداری