معرفی بهترین و پرطرفدارترین غذاهای محلی مشهد

آش ماست مشهدی

آش ماست یا آش ماستی را احتمالاً در هر کجای ایران تا به حال تجربه کرده باشید، اما مبدأ آن مربوط به شهر مشهد است. آش ماست، در هر گوشه‌ای از خراسان به شیوه‌ای خاص درست می‌شود. به همین دلیل آش ماستی که در مشهد میل می‌کنید، با آش ماستی که در سبزوار تجربه می‌کنید، طعم متفاوتی دارد. این آش ترکیبی از لپه، سیر، ماست، پیاز، ادویه، زعفران، نعنا، برگ بو، و سینه مرغ است.

آش لخشک مشهدی

از سری غذاهای معروف مشهد، آش لخشک مشهدی است. این آش ترکیبی از عدس، رشته، پیازداغ، سیرداغ و نعنا است. در واقع تنها تفاوت این آش با آش رشته معروف خودمان، حبوباتی است که در آن به کار می‌رود. طعم این آش بسیار لذیذ و جذاب است، حتماً آن را امتحان کنید.

آش بلغور مشهدی

ش بلغور نیز از سری غذاهای سنتی مشهد است که اغلب در افطار ماه رمضان میل می‌شود. این آش تا حدودی شبیه به آش ترخینه است. با این تفاوت که در آش ترخینه از دوغ استفاده می‌شود، در حالی که در این آش از شیر استفاده می‌کنند.

دیزی سنگی مشهدی

دیزی از سری غذاهای محبوب مشهدی، دیزی سنگی است. این غذای مشهدی پای ثابت سفره‌های باصفای مشهدی است. دیزی سنگی همان آبگوشت خودمان است که در ظرف سنگی آن را درست می‌کنند. به‌خاطر دیگ سنگی طعم خاصی پیدا می‌کند که بسیار خوشمزه است و فقط کافی است یک بار امتحان کنید تا طرفدار درست کردن آبگوشت به این سبک شوید.

شله مشهدی

یکی از معروف‌ترین غذاهای سنتی مشهد، شله مشهدی است که با طعم متفاوتی می‌تواند مزاجتان را قلقلک دهد. شله مشهدی ارزش غذایی فوق‌العاده‌ای دارد. در این غذا از حبوبات استفاده شده که همین امر باعث شده تا این غذا یک غذای فوق‌العاده مقوی باشد. شله مشهدی را از حبوباتی همچون لوبیا چیتی و ماش، عدس و لوبیا رشتی درست می‌کنند. دیگر ترکیبات این غذای خوشمزه، برنج، گوشت و ادویه است. اگر فوت کوزه‌گری این غذا را بخواهید بدانید، به نوع گوشتی است که در پخت شله مشهدی به کار می‌رود. این گوشت باید تازه باشد تا طعم جذاب شله مشهدی را حس کنید