مسجد‌‌ ومناره های شهر‌‌یزد

مسجد‌‌ ومناره های شهر‌‌یزد

مسجد جامع

مسجد جامع یزد به‌واقع ترکیبی است از سه مسجد که در دوره‌های تاریخی گوناگون شکل گرفته‌‌اند. بنای اولیه مسجد را نیز روی آتشکده‌ای ساسانی احداث کرده‌اند. این پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی در کنار معماری دیدنی و تزیینات باشکوه مسجد، آن را به یکی زیباترین مساجد تاریخی در ایران بدل کرده‌اند

آدرس:استان یزد، یزد، ضلع غربی خیابان امام خمینی، محله فهادان

 

مسجد امیر چخماق

مسجد امیر چخماق یزد بنای دیگری است که در دل مجموعه‌ای تاریخی به همین نام واقع و در سال ‎ ۸۴۱ ساخته شده است. مسجد یاد شده به دست امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری، حاکم یزد با همکاری همسرش فاطمه خاتون ساخته شده است.

در قسمت کریاس مسجد که در آن به میدان باز می‌شود، سنگی نصب شده که بر آن متن وقف نامه‌ای به خط نسخ نوشته شده است. وجود شبکه‌هایی ظریف از کاشی‌های معرق در پنجره‌های دو طرف، راهرو شمالی و قسمتی از سر در ایوان زیبایی خاصی به بنا داده است.
آدرس:خیابان امام خمینی (ره)، میدان امیر چخماق

مسجد ملا اسماعیل

دیگر مسجد قدیمی و معروف استان یزد که دارای معماری خاص اسلامی است، مسجد ملا اسماعیل محل برپایی نماز جمعه شهر یزد است. این بنای مذهبی دیدنی توسط آخوند ملا اسماعیل عقدایی از علمای مشهور قرن ‎ ۱۳ هجری ساخته شده است.

این مسجد مشتمل بر ایوان وسیع با دهنه ‎ ۷۵/۱۵ متر، شبستانی با ‎ ۳۱ ستون، گنبدی عالی با نقش و نمای آجری درگاه‌ها و تلفیق شده به کاشی و سنگ مکتوب است و بر سر در ورودی آن نوشته‌هایی به خط نستعلیق و سنگ لوحه‌های مختلف است

آدرس:میدان امیرچخماق  خیابان قیام

مسجد جامع بفروئیه

مسجد جامع بفروییه یا مسجد “حاجی ملک” در “بفروییه” از توابع شهرستان میبد قرار دارد. این مسجد یک تابستانخانه با پوشش گنبدی و ایوانی بلند دارد و در قسمت جلو، دو طبقه است.

حیاط مسجد دارای چند غرفه در طرفین و دو ورودی در ضلع‌های شمالی و غربی است. گرمخانه مسجد در ضلع شرقی تابستانخانه با اندکی اختلاف سطح بنا شده است.

آدرس:شهرستان میبد و خیابان خاتم واقع شده 

مسجد جامع عقدا

این مسجد در “عقدا” از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. بنای این مسجد از خشت، گل و آجر در نما است. این مسجد دارای تابستانخانه و گرمخانه که در سطحی پایین‌تر از تابستانخانه قرار دارد است.
حد واسط گرمخانه و تابستانخانه حیاط است. گرمخانه مسجد، پوشش طاق و تویزه با قوس‌هایی با قد پای کم دارد. تابستانخانه دارای گنبد، ایوان و غرفه‌هایی در طرفین حیاط است.

آدرس : 74 کیلومتری نائین قرار دارد

منار جنبان خرانق

منار جنبان خرانق یکی از دیدنی‌ترین منار جنبان‌های دنیا است که پیکره آن کاملا از خشت است. این منار جنبان با معماری خارق‌العاده‌اش مربوط به دوره ساسانیان است و از منارجنبان معروف اصفهان قدیمی‌تر است.
منارجنبان خرانق با فشار دست به حرکت در می‌آید و سه طبقه دارد. این بنا در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق قرار دارد و قدمتی بیشتر از مسجد دارد. در این منار جنبان دو راه پله مجزا تعبیه شده که یکی برای بالا رفت و دیگری برای پایین آمدن است. نکته جالب این است که تکان خوردن این منار جنبان به وضوح قابل دیدن است

آدرس:شهرستان اردکان، روستای خرانق، جاده یزد به مشهد

 

اگر میخواهید به یزد و شهرهای دیگرسفر کنید می توانید از طریق سایت فعالان گردشگری خاتم حوزه ایرانگردی خدمات گردشگری مشاهده فرمایین و اقدام به رزو اینترنتی محل اقامت مورد نظر خود کنید برای رزرو کلیک کنید.