مراکز طبیعی و گردشگری استان آستارا

مراکز طبیعی و گردشگری استان آستارا

گردنه حیران

آن‌هایی که از سمت غرب کشور عازم آستارا می‌شوند و یا اینکه از شرق کشور به جای پیمودن خط ساحلی ابتدا سراغ ارومیه  رفته‌اند و حالا قصد ملاقات مرز و دریا را دارند؛ حدفاصل تونل خروجی اردبیل تا آستارا که چهل کیلومتر است و گردنه حیران  نامیده می‌شود یکی از زیبایی های گردنه حیران  را می‌پیمایند.

 

تالاب استیل

همانطور که در بالا گفتیم تنها اگر از سمت غرب کشور مسافر آستارا باشید با گردنه حیران مواجه می‌شوید و اگر شانه به شانه دریای مازندران رانده باشید خبری از لاله و دره و مه نخواهد بود. اما جای هیچگونه نگرانی نیست، آن‌هایی که از سمت  رشت  و تالش به جاده بزنند، هفت کیلومتر پیش از رسیدن به آستارا با تالاب استیل مواجه می‌شوند که از همه نظر، یک جاذبه گردشگری درجه یک است؛ آنقدر زیبا، جذاب و دیدنی که همه ساله پرندگان کمیاب اروپای مرکزی و قطب را به ایران می‌کشاند.

همچنین، درختان توسکا به جای خاک، ریشه خود را به آب تالاب سپرده‌اند و با موج آن از طرفی به سویی حرکت می‌کنند. منظره زیبای جنگلی دوردست، کوه‌های سر به فلک کشیده، آب و هوای مطبوع و امنیت بالای منطقه را نیز به توصیفات بالا بیافزایید.

ساحل صدف

آب فوق العاده تمیز است (چیزی که در کمتر سواحل شمال مشاهده می‌شود)، اتاق استراحت تعبیه شده، پلاژها سرویس می‌دهند، امکان نصب چادر فراهم است، حضور نجات غریق ملموس بوده و مضاف بر این، فضای مناسب بازی کودکان نیز در نظر گرفته شده است.

روستای کوته کومه

کی از ویژه‌ترین جاهای دیدنی آستارا روستای کوچک کوته کومه است. اگر دوست دارید به روستایی بروید که تنها بیست خانوار جمعیت داشته باشد، یک آبشار را در دل خود پنهان کرده و برای رسیدن به آن تعدادی آبگرم و چشمه را به عنوان راهنما در مسیر قرار داده باشد؛ باید خود را به شهر لوندویل در جنوب آستارا برسانید و از آنجا سراغ کوته کومه را بگیرید.

قله اسپیناس

آبشارلاتون که در قسمت پیش شرح آن رفت، آب خود را از بلندای قله اسپیناس دریافت می‌کند. از نظر موقعیت جغرافیایی نیز، قله بین آبشار لاتون و تالاب استیل قرار گرفته و همین امر گروه‌های کوه‌نوردی را وسوسه می‌کند تا به هر قیمتی شده دو هزار متر در ارتفاعات جنگل پیشروی کنند تا از آنجا زیباترین چشم انداز استان گیلان را مقابل خود قرار دهند. البته، موقعیت جغرافیایی و ارتفاع تنها مولفه‌هایی نیستند که اسپیناس را در فهرست جاهای دیدنی آستارا قرار داده‌اند؛ این قله خود پوشیده از بافت گیاهی است و با تغییر فصل رنگ عوض می‌کند. از این رو، مشاهده آن از دور، مسیر حرکت به ارتفاعاتش و تماشای طبیعت بر فراز آن، هر سه زیبا، دلربا و فریبنده هستند.