مراکز تاریخی و فرهنگی یاسوج

تل خسرو

تپه یا تل خسرو که اثری با سابقه محسوب می‌شود در استان کهکیلویه و بویراحمد و در روستای تل خسرو قرار و در ۵ کیلومتری یاسوج قرار گرفته است. برخی تصور می‌کنند نام تل خسرو برگرفته از نام پادشاه ساسانی ایران خسروپرویز است، اما اگر از اهالی این روستا در مورد این نام پرسش شود، آن‌ها قدمت روستا را به کیخسرو اساطیری فرزند سیاوش از پادشاهان کیانی ایران می‌رسانند. در علت نام‌گذاری تل خسرو، دو روایت در نزد مردم روستا موجود است که هر دوی آن‌ها به واگذاری پادشاهی کیخسرو به لهراسب ختم می‌شود. روایت این تل را اهالی روستای تل خسرو چنین تعریف می‌کنند: زمانی که به کیخسرو سروش الهی رسید که به دشت یاسوج بیاید، وی به سوارانش دستور داد که هرکدام توبره‌ای خاک روی هم بریزند تا تپه‌ای شکل بگیرد. سپس کی خسرو بر بالای تل می‌رود و لهراسب را به جانشینی برمی‌گزیند. این که آیا چنین داستانی واقعیت داشته یا ساختگی است مشخص نیست و تنها یک شاهد می‌توان برای آن آورد. در شاهنامه فردوسی پس از اینکه کی خسرو تاج بر سر لهراسب گذاشت به غاری در رشته‌کوه دنا (که اکنون با نام غار کیخسرو شناخته می‌شود) می‌رود و عروج می‌کند.

آبشار یاسوج

آبشار یاسوج یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که در فاصله‌ دو کیلومتری از مرکز شهر، در شمال یاسوج قرار دارد. آب این آبشار ۱۰ متری، از دل کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و منظره‌ای بسیار زیبا خلق می‌کند. اطراف این آبشار پر از نهرهای آب به‌شکل مارپیچ، باغ‌های میوه، مراتع سرسبز و پر از گل است که هر طبیعت‌دوستی را عاشق خود می‌کند. گردشگران اغلب در فصل بهار، تابستان و پاییز برای بهره‌مندی از زیبایی‌های این آبشار و منطقه‌ اطراف آن، عازم یاسوج می‌شوند.

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس و قله‌ دنا، در ۱۸ کیلومتری یاسوج و در نزدیکی روستای کاکان قرار دارد. این پیست اسکی با ارتفاعی حدود ۲۶۰۰ متر، ۶۰۰ متر طول مفید و ۱۵۰ متر عرض دارد. این پیست با سه تله اسکی بشقابی، رستوران و اقامتگاه میزبان علاقه‌مندان و گردشگران است. از پیست اسکی کاکان، به‌عنوان یکی از زیباترین پیست‌های اسکی کشور یاد می‌شود که در سال ۱۳۷۳، با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد. تا سال ۱۳۸۴، سه تله اسکی که شامل یک دستگاه بالابر برای اسکی‌بازار مبتدی و دو دستگاه بالابر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای می‌شود، بر امکانات این پیست افزوده شد.

دشت راق

از دیگر مکان‌های دیدنی با چشم‌انداز افسانه‌ای و مسحورکننده در شهرستان یاسوج، دشتی است با مساحت ۵۰ هزار هکتار و پوشش متنوع گیاهی و ارتفاعی برابر با ۲۵۰۰ متر از سطح دریا که به دشت راق، شهرت یافته است. این منطقه‌ شگفت‌انگیز در فصول مختلفی از سال مانند ماه‌های اردیبهشت و خرداد، همچون تابلوی نقاشی خیره‌کننده‌ای چشم‌های بازدیدکنندگان را نوازش می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این بهشت مثال‌زدنی ایران، حضور چندین چشمه‌ گوارا به نام‌های چشمه چرنگی، چشمه وهل و آبشاری زیبا به نام تنگ مو است.

پل پاتاوه

پل پاتاوه یکی از آثار تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله‌ ۱۵ کیلومتری از کوه دنا، ۵۰ کیلومتری از یاسوج و در بویراحمد سفلی قرار دارد. قدمت این پل به دوران حکومت صفویه بازمی‌گردد. مجموعه‌ پل‌های پاتاوه، متشکل از پنج پل تاریخی است که پل تخت شاه‌نشین، کهن‌ترین پل بازمانده از آن‌ها است؛ سازه‌ای کهن که باستان‌شناسان قدمت آن را به دوران ساسانی نسبت داده‌اند.

روستای کریک

روستای کریک یکی از زیباترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که به‌دلیل ساختار معماری، نوع قرارگیری خانه‌ها و نیز آب‌و‌هوای کم‌نظیرش، به ماسوله‌ جنوب کشور شهرت یافته است. بناهای روستا از خشت، گل و چوب، به‌صورت پلکانی ساخته شده‌اند و زیبایی منحصربه‌فردی را ایجاد کرده‌اند. قدمت این روستا به حدود دو هزارسال پیش بازمی‌گردد و می‌توان آثار تاریخی متعددی نظیر آسیاب‌ها، قنات‌ها، قبرستان‌ و بقعه‌ نیمه‌ مخروبه‌ امامزادگان علی (ع) و شاه نعمت‌الله را در آن مشاهده کرد. همچنین این روستای کهن، با قرارگیری در دامنه‌های کوه‌ زاگرس و دنا، از مناظر و چشم‌اندازهای چشم‌گیر کوهستانی برخوردار است.

تنگ تامرادی

آبشار در تنگ تامرادی یاسوج

 

تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج، در جاده‌ یاسوج-سپیدار قرار دارد. در تنگ تامرادی طبیعتی بکر و بی‌نظیر با آبشارهای زیبا قرار دارد که هر گردشگری را مجاب می‌کند که سختی سفر به این منطقه را به جان بخرد و حداقل چند ساعتی، میهمان آرامش و زیبایی طبیعت آن باشد. در گذشته دسترسی به تنگ تامرادی و روستای آن، سخت بود؛ اما امروزه با جاده‌سازی، کمی آسان‌تر شده است. به‌دلیل حضور یکی از طایفه‌های بزرگ ایل بویراحمد به نام تامرادی، نام این تنگه را تامرادی گذاشته‌اند. در فصول بهار و تابستان، این تنگه آب‌و‌هوایی بسیار مطلوب دارد و علاوه بر زیبایی‌های طبیعی آن، می‌تواند مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان باشد.

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل یاسوج در بهار

 

کوه گل در منطقه‌ کوهستانی دنا، در ۳۲ کیلومتری یاسوج و هشت کیلومتری شهر سی‌سخت قرار گرفته است. در این ناحیه دریاچه‌های متعددی وجود دارد که فصلی هستند. این دریاچه‌ها در اواخر زمستان تا اوایل بهار، بر اثر بارش باران و ذوب برف‌های ارتفاعات دنا به وجود می‌آیند و در اواخر تابستان تقریبا خشک می‌شوند. دریاچه‌ کوه گل یکی از زیباترین دریاچه‌های این منطقه است که مساحتی حدود نیم هکتار دارد و عمق آن ۱۵ متر است.

تنگ مهریان

تفرجگاه در تنگ مهریان یاسوج

تنگ مهریان در روستای مهریان در نزدیکی یاسوج قرار دارد. این جاذبه در جاده‌ منتهی به اقلید و آبشار مارگون واقع شده و پر از درختان چنار، بلوط، گردو، بنه، بادام، انگور وحشی، بنه، سپیدار و زالزالک است. در این منطقه همچنین تنگه‌ کوچک‌تری با نام دوآب وجود دارد که آب چشمه‌های رشته‌کوه دنا و چشمه‌های منطقه‌ کاکان در آن به یکدیگر می‌رسند و یک‌پارچه می‌شوند. در نزدیکی این تنگه، امامزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن قرار دارد که می‌توانید به آنجا هم سری بزنید.