سینماهای مشهد

سینماهای مشهد

 

 سینما هویزه

 

سینما هویزه مشهد؛ مدرن‌ترین سینمای ایران
در سال ۱۳۴۷ سینمایی با گنجایش ۲۲۰۰ نفر در مشهد آغاز به‌کار کرد که آن روزها با نام دیاموند شناخته می‌شد و براساس ادعاهای سازندگان بهترین یا دست‌کم مجلل ‌ترین سینمای خاورمیانه در آن روزها بود. این سینما که بعد از انقلاب نامش به هویزه تغییر کرد در بین سینماهای مشهد مشهورترین است و قدیمی‌ترین سینمایی که هنوز در این شهر پابرجاست.
از زمان تغییر نام سینما هویزه با نام جدید و ظاهر قدیمی‌اش به فعالیتش ادامه داد. با وجود اینکه شکوه سابقش را نداشت در دهه‌های هفتاد و هشتاد همچنان صندلی‌های این سینما پاتوق جوانان مشهدی و دانشجوهای این شهر ماند.

سینما آفریقا

 

 

سینما آفریقا (نام پیشین: سینما شهر فرنگ) سینمایی در شهر مشهد، ایران است. این سینما که در سال ۱۳۵۰ تأسیس شده‌است دارای یک سالن نمایش و بالکن با ظرفیت ۸۶۳ صندلی می‌باشد.
این سینما که قبلاً متعلق به کمیته امداد بوده با دستور رهبر ایران به حوزه هنری واگذار شده‌است. سینما آفریقا که در میدان دکتر شریعتی مشهد قرار دارد از آذر تا بهمن ۱۳۹۴ مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته‌است.گنجایش این سینما پس از بازسازی‌های انجام شده ۸۶۳ صندلی در دو طبقه است که بزرگترین سالن سینمای خراسان رضوی محسوب می‌شود. این سینما در جریان ۹ دی ۱۳۵۷ مشهد و درگیری مردم و ارتش آتش گرفت ولی پس از انقلاب مجدداً بازسازی و احیا گردید و هم‌اکنون به عنوان بزرگترین سالن نمایش سینمای مشهد فعالیت دارد .