سوغات مشهد از خوراکی تا صنایع دستی، به جز زعفران و زرشک!

فیروزه نیشابور

در حوالی شهر مشهد و درست در اطراف شهر نیشابور، معادنی وجود دارد که محل استخراج فیروزه است و قدمت آن به بیش از ۲۰۰۰ سال باز می‌گردد. فیروزه این سوغات مشهدی توسط هنرمندان و سنگ‌تراشان شکل داده می‌شود. امروزه هنر دست این عزیزان را در اشکالی مانند زیورآلات، ظروف‌های مزین شده به فیروزه، تابلوهای نفیس و تسبیح می‌توانید بیابید. همچنین می‌توانید این سنگ‌ نفیس را به صورت تراش خورده یا نخورده تهیه کنید. پیش از خرید این سوغات مشهد باید بدانید که فیروزه بر اساس نوع معدن، رنگ و طیف آن دسته‌بندی می‌شود. هر چه در سنگ فیروزه طیف و رگه‌های آبی تیره و سبز وجود داشته باشد، فیروزه از ارزش بیشتری برخوردار است.

گلیم و قالی

گلیم و فرش یکی از اصیل‌ترین صنایع دستی هستند که در مناطق مختلف ایران می‌توانید نمونه‌های منحصر به‌فرد آن را ببینید. در خراسان‌ هم گلیم و قالی از جمله صنایع دستی است که عشایر خراسان آن را تولید می‌کنند و در شهرهایی مثل مشهد، انواع مختلف آن به‌فروش می‌رسد. گلیم‌هایی که از آن صنایع دستی مختلفی مثل کیف و کفش هم تولید می‌شود. قالی و گلیم‌های مشهد در بازارهای سنتی مشهد با تنوع زیادی به فروش می‌رسند. مخصوصا بازار فرش مشهد که محل مناسبی برای انواع فرش‌های دست بافت و گلیم‌های خراسانی است. حالا که در حال گشت‌وگذار در مشهد هستیم، بیایید سری هم بزنیم به پارک ملت مشهد که در بین محلی‌ها به زیبایی معروف است.

پوستین

یکی از صنایع دستی خراسان که این روزها رو به فراموشی رفته، پوستین است که از آن محصولات مختلفی مثل لباس، کلاه، کیف و پادری تولید می‌شود. پوستین از پوست گوسفند است که بیشتر توسط عشایر و روستاییان خراسان ساخته می‌شود. پوستین مشهد پوستین مشهد اگر به این صنایع دستی علاقه‌مند هستید، می‌توانید در بازارهای سنتی یا مراکزی که صنایع دستی در مشهد می‌فروشند، محصولات مرتبط با آن را پیدا کنید.

دیگ سنگی یا هرکاره

سنگ تراشی یک هنر چندین هزار ساله است که در حال حاضر هم نمونه‌های آن را می‌توانید به عنوان صنایع دستی در مشهد خریداری کنید. یکی از منحصر به‌فردترین صنایع دستی مشهد، دیگ سنگی است که به نام هرکاره هم معروف است. محصولی که تماما از سنگ ساخته شده است. سنگ این محصولات از کوه‌های بینالود که در اطراف مشهد است استخراج می‌شود. دیگ سنگی یا هرکاره مشهد دیگ سنگی یا هرکاره دیگ سنگی اصطلاحی است که برای ظروف سنگی به کار می‌رود و شکل‌های ساده آن برای پخت غذاهایی مثل دیزی به‌کار می‌رود و انواع قلم‌زنی و لعابی آن به عنوان ظروف دکوری استفاده می‌شوند. در بین این ظرف‌های سنگی، هاون‌هایی که برای ساییدن مواد غذایی مثل کشک هم ساخته شده‌اند که مقاومت کافی برای این نوع استفاده دارد. اگر به مشهد سفر کردید حتما از خاص‌ترین سوغات مشهد سراغ بگیرید و یکی از آن‌ها را برای خود یا عزیزانتان تهیه کنید.

سماور

برای سال‌های طولانی سماورها یکی از اجزای جدایی ناپذیر خانه‌های ایرانی بودند. در حال حاضر هم گرچه در شهرهای بزرگ و بسیاری از خانه‌ها سماورها جای خود را به کتری و چای‌ساز داده‌اند ولی همچنان به‌عنوان یک وسیله کاربردی حتی تزئینی استفاده می‌شوند.

چرم مشهد

مشهد هم مانند تبریز به محصولات چرمی متنوع و با کیفیتش معروف است. انواع کیف و کفش و سایر محصولاتی که از چرم طبیعی تولید می‌شوند و در شهرهای دیگر می‌توانید نمایندگی‌های محصولات چرم مشهد را پیدا کنید. اما در خود مشهد به معدن آن رسیده‌اید و تنوع محصولات بیشتر است و قیمت آن هم مناسب‌تر خواهد بود. پس اگر به دنبال خریدن سوغاتی هستید، روی محصولات چرم مشهد حساب کنید.

ادویه هفت‌ قلم

یکی دیگر از سوغات مشهد که پیشنهاد می‌کنیم حتما تهیه کنید و برای عزیزان خود به سوغات ببرید، ادویه هفت‌قلم است. این ادویه محبوب و خوش عطر و بو با ظاهری دلبر و بسیار عجیب پایه‌ ثابت غذاهای گوشتی و مخصوصا آبگوشت است و غذا با آن رنگ و بوی دیگری دارد. ادویه هفت قلم از مخلوط دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه تهیه می‌شود. نکته اصلی که درباره این ادویه وجود دارد شکل عجیب و ظاهری آن است که هر کدام از این ادویه‌ها در طبقه‌ای تفکیک شده در کنار هم و در یک بسته‌بندی شکیل قرار می‌گیرند.