سوغات قشم

سوغات  قشم

خرما

جزیره قشم مانند دیگر شهرهای جنوبی به‌دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، محلی ایدئال برای رشد و پرورش خرما است. خرمای شکر، در قشم بیشتر کشت می‌شود، این خرما خشک و بسیار شیرین است.

کیک هلر

کیک هلر یکی از شیرینی‌های مخصوص منطقه قشم است که در تمام شیرینی فروشی‌ها به فروش می‌رسد. کیک هلر نوعی کیک اسفنجی است که از ترکیب آرد، تخم‌مرغ، وانیل، شکر و مقداری آب درست می‌شود.

ادویه‌جات

ادویه یکی از چاشنی‌هایی است که ما ایرانی‌ها در غذاهای خود زیاد از آن استفاده می‌کنیم. جزیره قشم محلی بسیار مناسب برای خرید انواع ادویه‌های محلی و خوشمزه است. ادویه‌های محلی قشم بیشتر در مناطق لافت؛ سهیلی، دیرستان به فروش می‌رسد.

صنایع‌دستی

صنایع‌دستی قشم بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند و بسیاری از زنان محلی از راه دوخت و دوز و تهیه صنایع‌دستی امرارمعاش می‌کنند. زنان قشم البسه‌ی زیبای خود را با انواع دوخت‌های زینتی می‌آرایند، در این بخش به تعدادی از دوخت‌های سنتی که روی لباس‌های محلی استفاده می‌شود، اشاره می‌کنیم.

نان محلی

هر منطقه‌ای از ایران نان محلی خاص خود را دارد و قشم هم نان‌های محلی بسیار خوشمزه‌ای دارد. در قشم نان‌های محلی زیادی با نام‌های نان تموشی، نان فلزین، نان خمیر و نان ریخته پخته می‌شود.

برای پخت نان تموشی که یکی از محبوب‌ترین نان‌های محلی قشم است، ابتدا تابه را داغ می‌کنند و بعد آرد را با آب مخلوط و تکه‌ای از خمیر درست‌شده را با دست برمی‌دارند و لایه‌ی نازکی روی تابه پهن می‌کنند؛ روی آن پنیر یا تخم‌مرغ می‌ریزند و وقتی آماده شد، با سس مهیاوه یا ماهی آبه که سسی است تهیه‌شده از آب ماهی، نمک، خردل، گشنیز و رازیانه می‌خورند. علاوه بر این نان تموشی را با سس سوراغ هم می‌توان خورد که آن‌هم سسی معروف در نواحی جنوبی ایران است. سوراغ سسی است که از مخلوط ماهی حشینه، آب، نمک، گل سرخ و پوست نارنج تهیه می‌کنند و با نان‌های محلی می‌خورند.