سوغات آبادان

سوغات آبادان

انواع ماهی

یکی از سوغاتی های رایج و مشهور آبادان، ماهی های خوش طعم خلیج فارس می باشد. که از انواع ماهی های رایج این شهر می توان از حلوا سفید (زبیدی)، راشگو، شوریده، شانگ، زبان، سنگ سر، میش، هامور، کفشک، صبور، قباد و شیر نام برد.

 

خرما

یکی دیگر از سوغاتی های شهر آبادان خرمای آن می باشد. که دارای خواص و انواع مختلفی میباشد. و از جمله آنها می توان از سعمران، برحی، گنطار، بریم و زاهدی نام برد.

ادویه جات

ادویه جات معروف آبان یکی دیگر سوغاتی های آبادان می باشد. شاید ادویه بیشتر از سایر ارمغان های این شهر توجه مسافران را به خود جذب کرده. اصولا مردم آبادان با توجه به طبع جنوبی و دریایی خود و نوع غذاهایی که خاص این مناطق می باشد. علاقه فراوانی به مصرف ادویه جات به ویژه ادویه جات تند هندی و پاکستانی را دارند. که از ادویه کاری هندی، زردچوبه، ادویه کاری خورشتی، ادویه کاری مرغ و ماهی، ادویه ترشی می توان نام برد. البته این نوع فلفل خاص به نام «پاپیریکا » نیز در این منطقه دارای طرفدار زیادی میباشد..

صنایع دستی آبادان

حصیربافی را می توان پر استفاده ترین صنایع دستی آبادان دانست. از پر کاربرد ترین آنها جاروب هایی است. که به وسیله برگ درخت خرما (شعف) بافته شده اند. از سایر صنایع دستی آبادان می توان از کلاه حصیری آفتابی، زیرانداز حصیری، بادبزن، سبد نان و خورجین خرما نام برد. که اینها نیز از برگ درخت خرما ایجاد می گردند…