خنک‌ترین مقصدها برای سفر در تابستان

خنک‌ترین مقصدها برای سفر در تابستان

جواهرده

روستای جواهرده، یکی از ییلاقات مازندران و از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری رامسر است که برای دسترسی به آن باید در جاده‌ای پرپیچ و خم، رویایی، جنگلی و سرسبز رانندگی کنید؛ جاده‌ای که گاهی در مه غرق می‌شود. این روستا در ارتفاعات البرز در احاطه قله‌های سرخ قله، واژک سه برار رژه (رجه) و سماموس واقع شده است و آب و هوایی دلپذیر دارد؛ به‌طوری که مردم رامسر در گذشته از آن به‌عنوان ییلاق استفاده می‌کردند و در زمستان‌های سرد و برفی جواهرده دوباره به شهر خود باز می‌گشتند. از امکانات روستای جواهرده می‌توان مساجد متعدد و امامزاده روستا، مغازه‌های فراوان، رستوران‌ها، کافه‌ها و آلاچیق‌های زیبا، درمانگاه، داروخانه و پاسگاه نیروی انتظامی و همچنین اقامتگاه‌ها را نام برد. آبشارها و چشمه‌ها، جنگل، دشت و قله‌ها، مسجد آدینه، مقبره شاه یحیی، گورهای تاریخی گبری و پارک جنگلی جواهرده (وستان جنگلی صفارود) به‌علاوه دریاچه قو و آبشارهای فصلی در مسیر دسترسی از دیدنی‌های این روستا هستند. در جواهرده می‌توانید به تفریحاتی چون عکاسی از چشم‌اندازهای طبیعی، پیاده‌روی و پیک‌نیک، کوهنوردی و سنگ‌نوردی و شکم‌گردی بپردازید.

اولسبلانگاه ماسال

اولسبلنگاه، روستایی ییلاقی در ارتفاع ۱,۴۸۹ متری از سطح دریا و در میان ارتفاعات کوه‌های تالش است که یکی از جاهای دیدنی ماسال به شمار می‌رود. اولسبلانگاه در گویش محلی به «محل رویش درخت ممرز» ترجمه می‌شود. این ییلاق از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در فصل تابستان است. اولسبلنگا میزبان تابستان‌هایی با آب و هوای خنک و مطبوع است؛ البته هوا در طول شب کمی سرد می‌شود و ممکن است به لباس گرم و پتو احتیاج پیدا کنید.

دیلمان

دیلمان یکی از زیباترین ییلاق‌های شرق گیلان و همچنین یکی از بکرترین مناطق سرسبز شمال کشور است که با آب و هوای سرد و کوهستانی، تابستان‌های دلپذیری دارد. قدمت این روستا به چند هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و از نظر تاریخ سکونت، می‌توان آن را به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر در ایران به شمار آورد. جالب است بدانید یکی از آثار کشف شده در دیلمان، مهری استوانه‌ای (مربوط به پنج هزار سال قبل) است که در موزه لنینگراد روسیه نگهداری می‌شود. دیلمان در گویش محلی به‌معنای مکان بلندی است که در آن دامداری می‌کنند. قله درفک، آبشار لونک، قلعه کوتی، تی تی کاروان‌سرا، قلعه گرماور، حمام تاریخی دیلمان، امامزاده سید صالح، امامزاده سید ابراهیم، امامزاده سید اسماعیل، بقعه امامزاده تورار، قلعه کوتول شاه، منطقه گردشگری ابی نام، منطقه باستانی کوه پس، غار اسپهدان و غار لوعلی از جمله جاهای دیدنی دیلمان به شمار می‌آیند. اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، اجاره کلبه‌های محلی و کمپینگ از گزینه‌های اقامتی این روستا هستند.

فیلبند

فیلبند در ارتفاعات چلاو (۲,۳۰۰ متر از سطح دریا) یکی از زیباترین روستاهای ییلاقی و بلندترین روستای قسمت شرقی استان مازندران است که فرصت قدم زدن در میان ابرها را در اختیار شما قرار می‌دهد. این روستا به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاصش در ارتفاع کوهپایه‌ای، مناظر زیبایی از مراتع و روستاهای اطراف دارد. فیلبند در نیمی از سال شاهد پدیده اقیانوس ابر است؛ به همین دلیل هر سال گردشگران بسیاری به‌سمت این منطقه جذب می‌شوند. فیلبند در فصل تابستان آب و هوای مطبوعی دارد و اهالی روستاهای اطراف نیز در این زمان از سال به این روستا می‌آیند. فیلبند در فصول سرد سال خالی از سکنه است.