جاذبه های طبیعی و گردشی قشم

جاذبه های طبیعی و گردشی قشم

مقبره بی بی مریم (تم سنیتی)

مقبره‌ بی‌بی مریم، آرامگاهی باقی‌مانده از قرن هشت هجری قمری است که در روستای تم سنیتی جزیره‌ قشم قرار دارد. این بنای کهن، در بین اهالی روستا به تم سنیتی نیز شهرت یافته است و امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری قشم محسوب می‌شود که معماری آن به معماری عمارت‌های حکومت سلجوقیان شباهت دارد.

روستا و بندر لافت

روستای لافت، روستایی تاریخی و کهنی در شمال غربی جزیره‌ی قشم است که در نوع خود جالب و منحصربه‌فرد به شمار می‌رود. از ویژگی‌های این روستا می‌توان به منازل مسکونی آن اشاره کرد که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر بوده و همین امر سبب شهرت این روستا به بندر بادگیرها شده است. آثار تاریخی دیگری همچون قلعه‌ی نادری، قلعه‌ پرتغالی‌ها، گنبد مدون و قبرستان این روستا که دارای سنگ‌نبشته‌هایی به قدمت هزار سال است، این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی جزیره‌ قشم تبدیل کرده‌اند.

روستای توریان

توریان، روستایی واقع در ۳۱ کیلومتری جنوب غربی جزیره‌ قشم است که یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه از خلیج فارس به حساب می‌آید و به‌دلیل زمینهای کشاورزی گل آفتابگردان و نخلستان‌های متعدد، از منظره و چشم‌اندازی زیبا و مطلوب برخوردار است.

کاسه سلخ

منطقه‌ای واقع در ساحل جنوبی جزیره‌ قشم که از آن به کاسه سلخ یاد می‌شود، از وسعتی بالغ بر ۳۵ کیلومتر مربع برخوردار بوده که خالی از هرگونه پوشش گیاهی است. به‌دلیل چشمه‌ی گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه‌ کوچک و بزرگ مخروطی شکل که بر اثر فرسایش و در طول زمان به وجود آمده و باعث ایجاد تپه‌ ماهورهای متداخل شده است، این بخش از جزیره دیدنی خواهد بود.

جنگل‌ های دریایی حرا

قطعا یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای جزیره قشم، جنگل‌های دریایی حرا با وسعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر است که درختان آن در آب‌های شور رشد کرده و هنگام وقوع پدیده مد، تا گلوگاه درون آب می‌روند. ویژگی‌ منحصربه‌فرد درختان حرا این است که آب را تصفیه‌ و شیرین می‌کنند. به فاصله ۶۰ کیلومتری از غرب جزیره می‌توانید جنگل‌های حرا را ببینید که عمرشان به ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال می‌رسد.

ژئو پارک قشم

ژئوپارک قشم در سواحل خلیج فارس و جنگل دریایی حرا قرار گرفته و چندین پدیده مهم زمین‌شناسی را در خود جای داده است. این ژئوپارک در سال ۲۰۰۶ عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه و ایران را به دست آورد. مجموعه جهانی ژئوپارک قشم که در یونسکو نیز به ثبت رسیده است، در مساحت ۳۰ هزار هکتاری در غرب جزیره واقع شده که به روستای طبل، روستای کانی و گوری نیز نزدیک است