جاذبه های طبیعی استان لرستان

جاذبه های طبیعی استان  لرستان

قلعه فلک الافلاک

که در زمان ساسانیان احداث شده تا زمان حکومت قاجار دژ شاپورخواست نامیده می شد. نام این اثر کهن که مرکز شهر خرم آباد قرار گرفته سال ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این سازه تاریخی از آن زمان تا امروز شاهد رویدادهای تاریخی مهمی بوده است. قرن چهارم هجری قمری مقر حکومت آل حسنویه و گنجور این جا بود، پس از آن اتابکان لر کوچک و والیان لرستان صاحبان قلعه بودند تا این که در دوران قاجار تبدیل به پادگان نظامی شد و مدتی هم در زمان حکومت پهلوی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت.

آدرس:‌ قلعه فلک ‌الافلاک، خیابان امام (ره)، دوازده برجی، خرم آباد، استان لرستان، ایران

دریاچه گهر

یکی از زیباترین جاذبه های لرستان که در ارتفاعات زاگرس و شهر دورود قرار گرفته دریاچه گهر است. دسترسی به نگین گردشگری اشترانکوه کار دشواری است که البته دیدنش ارزش به جان خریدن تمام سختی های راه را دارد. برای رسیدن به آن باید به دورود یا الیگودرز سفر کنید.

 

آدرس: استان لرستان، منطقه حفاظت شده‌ اشترانکوه، بین دورود، الیگودرز و ازنا

آبشار آب سفید

بام لرستان  ترکیبی از دیدنی های طبیعی و دیدنی های مدرن زندگی امروز است. درشرق شهر خرم آباد کوه مدبه قرار گرفته که چشم انداز آن رو به شهر است به همین علت نام بام لرستان را برای آن انتخاب کرده اند. ایستادن بر بالای آن و تماشای شهر به ویژه در شب و هنگام روشن شدن چراغ خانه های بسیار لذت بخش خواهد بود..

آدرس:‌  لرستان، خرم آباد، شرق خرم آباد، کوه مدبه

 

تونل برفی ازنا

در ادامه معرفی جاذبه های لرستان به تونل برفی ازنا می رسیم که یکی از شگفتی های طبیعت است. تونلی به طول ۸۰۰ و ارتفاع بین ۲.۵ تا ۳ متر که با هزاران تن برف شکل گرفته است. برف هایی که طی هزاران سال روی هم جمع شده اند و با جاری شدن رودی از آب شدن آن ها در فصل گرم چنین تونلی را شکل داده اند. به یاد داشته باشید که بازدید از این تونل خطرناک است و همیشه احتمال ریزش وجود دارد.

غار کلماکره

از دیگر جاذبه های لرستان غار کَلْماکَره است که البته از اهمیت تاریخی زیادی نیز برخوردار است و یکی از ۶ گنج بزرگ جهان به صورت اتفاقی همین جا کشف شد. گفته می شود که دولت های باستانی ایران در دوران هخامنشیان و ساسانیان از این جا به عنوان خزانه خود استفاده می کردند. برخی نیز معتقدند که عیلامیان آن را در اختیار داشتند.

آدرس:‌ استان لرستان، شهرستان پل دختر، ۱۳٫۵ کیلومتری شمال غربی شهر پل دختر در جنوب کوه مله، ارتفاع ۵۵۰ متری از سطح دشت روستای دره باغ

آبشار بیشه

آبشار بیشه در شهرستان خرم آباد و نزدیکی شهر دورود قرار گرفته است. نام این مورد از جاذبه های لرستان سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید. ارتفاع آبریز آن ۴۸ متر است و پس از طی مسیر ۱۰ متری وارد رودخانه سزار می شود. آبشار در ارتفاعات کوهستانی قرار گرفته و بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار و تابستان است.

به یاد داشته باشید که شنا کردن در آبشار بیشه بسیار خطرناک است و به هیچ وجه چنین کاری را انجام ندهید. بهترین گزینه برای گردش در آن پیک نیک رفتن همراه با خانواده است. البته لطفا اثری از خود در طبیعت باقی نگذارید و از ریختن زباله در طبیعت خود داری کنید.

تنگه شیرز

جاذبه های لرستان و طبیعت فوق العاده اش تمامی ناپذیرند و هر یک زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. تنگه شیرز در ۵۰ کیلومتری شهر کوهدشت جزو دیدنی هایی متفاوت از سایر مناظر طبیعت کشورمان است. راه رسیدن به آن با گل های رنگارنگ فرش شده و پس از گذشتن از دیوار سنگی پیاده روی به سمت تنگه آغاز می شود.

دره خزینه

دره خزینه لرستان، از جمله زیباترین و شگفت‌انگیزترین دره‌های استان لرستان می‌باشد. دره‌ای در اواسط جاده پل دختر به سمت اندیمشک که در جوار روستایی به همین نام قرار دارد. دره خزینه لرستان، در طول سال‌ها و بر اثر فرسایش به وجود آمده است. باید بگوییم که پل معلق واقع در این دره مرتفع‌ترین پل معلق نه تنها در ایران بلکه در سطح خاورمیانه می‌باشد. این پل بسیار زیبا و مستحکم بوده و طول آن 112 متر و عرض و ارتفاعش به ترتیب 80 و 85 متر می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که پل دره خزینه از به هم پیوستن چهار طناب کابلی و چوب‌های روسی ساخته شده است.

آبشارچکان

آبشار چکان  در جنوب غربی الیگودرز و در بخش «ززوماهرو» قرار دارد و مشرف به روستاهای منطقه چکان است.  این آبشار با ارتفاع ۳۰ متر و عرض تاج ۴ متر در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه کوه‌های زاگرس در دورود مشرف بر دره چکان و در نزدیکی روستاهای حسین آباد و دهقادی قرار گرفته‌است. ورودی این آبشار در ۸ کیلومتری جاده خرم آباد-سپیددشت قرار گرفته‌است.