جاذبه های شهری اصفهان

جاذبه های شهری اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان

 

کاخ چهلستون یکی از نمونه‌ باغ‌های سلطنتی به جامانده از دوره صفوی در شهر اصفهان است که با نام باغ موزه چهلستون نیز شناخته می‌شود. در واقع، این باغ بخش کوچکی از باغ وسیع جهان‌نما است که شاه عباس اول با احداث کوشکی در میان آن هسته نخستین کاخ چهلستون را ایجاد کرد. این میراث تاریخی از جمله مشهورترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود که با وجود آسیب‌های وارد شده، هنوز هم زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای برای عرضه به دیدگان گردشگران و بازدیدکنندگان دارد.

 

عمارت عالی قاپو

 

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان از زیباترین نمونه‌های معماری دوره صفویان به شمار می‌آید. عمارت عالی قاپو با معماری برجسته و تزیینات قابل‌توجه از هنرمندان سرشناس ایرانی، توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند. از مهم‌ترین بخش‌های کاخ عالی قاپو می‌توان به سر در ورودی کاخ، تالارهای مجلل، تالار موسیقی در بالاترین طبقه و آثار هنری برجسته در نقاط مختلف عمارت عالی قاپو اشاره کرد. پایه‌های اصلی این عمارت، بر چوب بنا شده‌اند و همین بر جذابیت معماری کاخ عالی قاپو می‌افزاید.

 

میدان نقش جهان

 


میدان نقش جهان که با نام میدان امام نیز شناخته می‌شود یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است. در واقع، تجمع بسیاری از بناهای باستانی این شهر در میدان نقش جهان است. این میدان زیبا در طول عمرش در حکومت‌های مختلف، فراز و فرودهای زیادی داشته و در بازه‌هایی از زمان مورد بی‌مهری حاکمان قرار گرفته است؛ اما امروزه باشکوه فراوان علاقمندانی در سراسر جهان دارد.

ثبت این میدان در فهرست میراث جهانی یونسکو، میزان اهمیت این منطقه را بیان می‌کند. در سفر به اصفهان، می‌توانید زمان زیادی را در این میدان زیبا بگذرانید و از تماشای بنا‌های تاریخی و طبیعت زیبای آن، لذت ببرید.

سی و سه پل

 

 

سی و سه پل اصفهان با نام‌های پل شاه عباسی، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل چهل چشمه و سرانجام پل سی و سه در طی تاریخ شناخته شده و با این نام‌ها آن را صدا را زده‌اند. در ابتدا نام نخست این پل شاه عباسی بود، چرا که شاه عباسی دستور ساخت این شاهکار ایران زمین را داد. سپس نام این پل به پل الله وردی خان تغییر یافت. این تغییر به این دلیل بود که پل زیر نظر الله وردی ساخته شد و شهرت خود را از آن گرفت.

یکی از بهترین صحنه‌هایی که می‌توان از این پل مشاهده کرد، شب هنگام است که تمامی چراغ‌های پل روشن می‌شود. این پل زیبایی اصلی معماری خود را در این زمان به رخ همه می‌کشد تا بیننده‌ها ببیند چطور یک بنای ساخته شده از سنگ و آجر می‌تواند چشم همه جهان را به خود خیره کند. این مکان بهترین جا برای پیاده‌روی شبانه است تا در گوشه‌ای دنج نشست و از زیبایی پل لذت برد.

پل خواجو

 

ل خواجو که به عنوان یکی از آثار ارزشمند شهر اصفهان شناخته شده است زمان ساخت و بنای پل خواجو اصفهان به زمان تیموریان باز می‌گردد که بر روی رودخانه زاینده رود پل زیبایی به نام پل حسن بیک بنا گردید و به همین دلیل نام دیگر پل خواجو در قدیم پل حسن آباد بوده است. با گذشت زمان و تا زمان پادشاهی صفویان بیشتر بخش های پل تخریب شده و بقایایی از آن باقی مانده بود که در نهایت در سال 1060 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی بنای قبلی تخریب شده و به جای آن پل زیبایی که هم اکنون چشم ها را می‌رباید توجه همه را به خود جلب می نماید. بعد از بازگشایی این پل توسط شاه عباس دوم دستور داده شد که تمامی پل را چراغانی کرده و هر کدام از غرفه ها را برای نظارت بیشتر و انجام آیین‌ها بعدی به یکی از بزرگان مملکت اعطا نمود هم اکنون این پل به عنوان شاهکار معماری و پل‌سازی جهان شناخته شده است.