جاذبه های تاریخی یاسوج

جاذبه های تاریخی یاسوج

پل پاتاوه

پل پاتاوه یکی از پنج پل تاریخی احداث شده بر روی رودخانه خروشان بشار بوده که برخی مورخان قدمت آن را به دوره ساسانیان و حتی قسمتی از دوره صفویه ربط داده اند .

تپه تل خسرو یا تل خسروی

“تپه تل خسروی” که به “تپه تل خسرو” نیز مشهور است، به عنوان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی شهر یاسوج می باشد که در جنوب این شهر واقع شده و در گذشته کاخ بزرگ کیخسرو، پادشاه کیانی در زمان ایران باستان در آنجا مستقر بوده است.

امامزاده عبدالله (ع) یاسوج

علت نام گذاری این محله وجود آستان متبرک امامزاده عبدالله و امامزاده زید با بیش از 1000 سال قدمت و از فرزندان حضرت ابوالفضل العباس می‌باشد که این دو بزرگوار پس از واقعه عاشورا و به شهادت رسیدن پدر بزرگوارشان به علت فشارهای مخالفان و دشمنان آن حضرت به همراه مادر و مادر بزرگ خود به ایران آمده و ابتدا به ری و طالقان رفته و سپس به قلعه جی آمده‌اند و پس از درگیری در این محل به شهادت می‌رسند و در همان محل دفن می‌شوند. از دیگر افتخارات این محله وجود ” پادگان تاریخی جی ” می‌باشد که در حوادث قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران در سال 57 نقش مهمی داشته‌اند و مردم از آن به عنوان سنگر دفاعی استفاده می‌کردند.

گورستان باستانی لما در یاسوج

این گورستان در سال ۱۳۷۹ در پی کاوش های باستان شناسان در ۴۵ کیلومتری یاسوج و در نزدیکی روستای لما کشف شدو از آن پس به عنوان آثار تاریخی این منطقه شناخته شد

آثار کشف شده از این گورستان ، نشان دهنده ی آن است که این مکان ، محلی برای دفن مردگان بوده است

و به گفته محققان و باستان شناسان این مکان قدمتی ٣۵٠٠ ساله دارد.

آثار جمع آوری شده از این محل هم اکنون در موزه ، حفاظت و حراست می شود

درواقع این گورستان حجم عظیمی از فرهنگ و تاریخ مردم بومی این منطقه را در خود جای داده است .