جاذبه های تاریخی استان آبادان

جاذبه  های  تاریخی  استان  آبادان

مسجد رنگونی‌ ها

اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
قبلی
بعدی

مسجد رنگونی‌ها یکی از جالب‌توجه‌ترین جاهای دیدنی استان خوزستان است که در آبادان قرار دارد. قدمت مسجد به دهه ۱۲۹۰ هجری شمسی بازمی‌گردد و بنای آن با حال‌و‌هوای هندی خود، برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. مسجد رنگونی‌ها که در فاصله کمی از اروندرود قرار دارد، مورد مرمت و بازسازی واقع شده است.

 

با توجه به ارزش تاریخی و معماری، مسجد رنگونی‌ها در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۷۸، به شماره ۲۲۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

آدرس:مسجد رنگونی‌ها در آبادان، خیابان امام خمینی، رو‌به‌روی انبار دارویی پالایشگاه قرار دارد.

کلیسای سورت گاراپت

اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
قبلی
بعدی

آبادان از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. با برخورداری از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی، جاهای دیدنی آبادان گستره وسیعی را در بر می‌گیرند و جاذبه‌های آن دل هر گردشگری را راضی می‌کند. یکی از این دیدنی‌ها، کلیسای سورت گاراپت است.

 

آدرس :در ابتدای خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی‌ها قرار دارد.

آرامگاه ارمنی ساکن

اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
قبلی
بعدی

وقتی در آبادان قدم می زنیم، جاذبه ها و بناهای مختلفی را می بینیم که بیشتر آنها بیانگر مهمان نوازی همیشگی مردم آبادان بوده است. در طول تاریخ مردمان مختلفی به این شهر مهاجرت کرده اند، نشانه های حضور آنها نیز بناهایی است که از خود به یادگار گذاشته اند. آرامگاه ارامنه نیز یکی از این مکان ها است. همانطور که گفتیم اقوام و ملیت های مختلفی در طول تاریخ این شهر گرمسیری را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کرده بودند. ارمنی ها نیز دسته ای از این مردمی بودند که سالیان درازی زیر آسمان آبادان زندگی کردند. این آرامگاه نیز، منزل ابدی برای این افراد است که روزگاری زندگی خوبی در آبادان داشته اند. این آرامگاه منزلگه ابدی سیصد و بیست تن ارمنی است که در دوران عثمانی برای نجات جان خود، به آبادان پناه آوردند.

 

آدرس:خوزستان، آبادان، جنب تانک فارم چسبیده به بلوار شهید علی عیسی‌ زاده

پل کابلی امام رضا آبادان

اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
قبلی
بعدی

این پل در واقع اولین پل کابلی بر روی خشکی در جهان است.این پل دارای ۲۲۵ متر طول و ۲۶ متر ارتفاع است. این پل در کنار یکی از پل‌های اصلی بهمن‌شیر قرار دارد.

آدرس: استان خوزستان، آبادان، پل کابلی امام رضا

درباره برج آب بوارده

اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
اینجا کلیک کنید
قبلی
بعدی

برج سیمانی قدیمی مخصوص نگه داری آب آشامیدنی منطقه بوارده شمالی.

آدرس:ستان خوزستان، آبادان، پانزدهم اصلی، لین 15، مدائن

درباره اسکله چوئبده

توپخانه ارتش هنگامی که دشمن در 19 مهر ماه به شمال بهمن شیر رسید، قبضه های توپخانه را به ناچار از منطقه سده به چوئبده منتقل نمود که این امر مدافعان خرمشهر را از آتش پشتیبانی محروم نمود.

آدرس:روستای چوئبده در 45 کیلومتری جنوب شرقی آبادان و 10 کیلومتری شمال قفاص در کنار رود بهمن شیر قرار دارد.